KARTA MOTOROWEROWA

WAŻNE

1)    Motorowerzysta, który ukończył 13 lat i nie osiągnął 18 lat, może kierować motorowerem tylko wtedy, jeśli posiada uprawnienia, czyli kartę motorowerową.

2)   Motorowerem można wyjechać na drogę, jeśli masz przy sobie 3 dokumenty:

kartę motorowerową,

dowód rejestracyjny pojazdu

ważną polisę ubezpieczeniową OC - odpowiedzialności cywilnej lub dowód opłacenia składki.

3)   Kierowca motoroweru i przewożona przez niego osoba muszą w czasie jazdy mieć na głowach kaski.

4)    Motorower musi być sprawny technicznie i posiadać czytelne tablice rejestracyjne.

Policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny twojego pojazdu, jeżeli:

o          motorower zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska,

o          pojawia się uzasadnione podejrzenie, że dowód rejestracyjny został podrobiony,

o          gdy dowód rejestracyjny jest zniszczony do tego stopnia, że nie można odczytać z niego informacji,

o          badanie techniczne pojazdu zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną,

o          kierujący motorowerem nie ma przy sobie dokumentu o zawarciu umowy lub opłaceniu składki OC,

o          dane w dowodzie rejestracyjnym nie są prawdziwe.

Jak zdobyć kartę motorowerową?

Kartę motorowerową wydaje dyrektor szkoły.

Żeby ją uzyskać, musisz mieć ukończone 13 lat i zdany egzamin.

Egzamin może przeprowadzić uprawniony przez dyrektora szkoły nauczyciel wychowania komunikacyjnego, policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie.

Egzamin jest z podobnych zagadnień, jak na kartę rowerową, lecz rozszerzonych o przepisy dla motorowerzystów.

WAŻNE

1)   Karta motorowerowa to dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów z silnikiem do pojemności 50 cm3 , którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h - skuterów, motorowerów i motorynek.

2)   Motorowerzystę obowiązuje na drodze wiele reguł identycznych z tymi, jakie rządzą ruchem samochodowym. Dlatego warto je poznać - będziesz bezpieczniejszy na drodze, a w przyszłości łatwiej zdasz egzamin na prawo jazdy.