ZRANIENIE

Każda rana powoduje ból, krwawienie i możliwość zakażenia

Każdą ranę pozostawiamy w stanie, w jaki ją zastaliśmy, przykrywając jedynie możliwie szybko jałowym materiałem opatrunkowym. Przed założeniem opatrunku należy odsłonić ranę tak, aby obejrzeć ją w całości. W czasie opatrywania ranny powinien leżeć lub co najmniej siedzieć.

Rany nie wolno dotykać ani przemywać (wyjątek stanowią oparzenia termiczne i chemiczne). Nie należy usuwać ciał obcych tkwiących w ranie, gdyż zapobiegają krwawieniu.

KRWOTOK

Rozróżniamy dwa rodzaje krwotoku: zewnętrzny i wewnętrzny.

KRWOTOK ZEWNĘTRZNY

Objawy krwotoku zewnętrznego są dobrze widoczne w postaci wypływającej krwi koloru jasnoczerwonego zgodnie z falą tętna (krwotok tętniczy) lub ciemnoczerwonego pod mniejszym ciśnieniem (krwotok żylny).

Większość krwawień może być zatamowana przez opatrunek bezpośrednio uciskający ranę i uniesienie uszkodzonej kończyny. jeżeli

Do opatrunku użyj jałowej gazy o wymiarach zakrywających ranę.

Opatrunek umocuj owijając zranioną część ciała jałowym bandażem.

Czynności ratujące:

PAMIĘTAJ!

Opaskę uciskową stosujemy  tylko w wyjątkowych sytuacjach, w ostateczności (np. amputacja kończyny i zmiażdżeniach).

Z chwilą jej założenia odcinasz całkowicie dopływ krwi i tlenu do kończyny a długotrwałe - uszkadza tkanki i nerwy i dochodzi do martwicy tkanek w obszarze niedokrwienia
W  przypadku zaciśnięcia kończyny opaską należy odnotować dokładny czas wykonania tej czynności. Notatkę taką umieszcza się na ubraniu rannego.

KRWAWIENIE Z NOSA

Z reguły mamy do czynienia z niewielkim krwawieniem z nosa, które dość szybko ustaje.

Czynności ratujące:

·        posadź poszkodowanego i pochyl jego głowę do przodu,

·        połóż zimny opatrunek na kark i nos, w celu obkurczenia naczyń krwionośnych,

·        nie wolno łykać krwi, gdyż zbierająca się w żołądku krew może, w krótkim czasie, wywołać wymioty,

·        nie zatykamy nozdrzy w nadziei zatamowania krwi.

CIAŁO OBCE

Ciała obce pozostawia się w ranie. Wyjąć je może tylko lekarz

Ciała obce mogą być usuwane z rany tylko przez lekarza i ta czynność nie wchodzi w zakres pierwszej pomocy. Niewprawne próby usuwania grożą pozostawieniem w ranie fragmentów ciała obcego, a także stanowią niebezpieczeństwo wprowadzenia dodatkowego zakażenia.

Większe ciała obce o gładkich brzegach często tamponują ranę i zapobiegają tym samym powstaniu dużego krwawienia.