OSOBY UPRAWNIONE DO KIEROWANIA RUCHEM
  • policjant,
  • żołnierz wojskowego organu porządkowego (Żandarmerii Wojskowej) zabezpieczający przemarsz lub    przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia,
  • żołnierz straży granicznej w strefie nadgranicznej,
  • pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym,
  • pracownik zarządu drogi lub inna osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządu drogi,
  • osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu.
  • Wymienione osoby powinny być łatwo rozpoznawalne i wodoczne z odpowiedniej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy.Do kierowania ruchem na skrzyżowaniach uprawnieni są policjanci oraz żołnierze. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są wyrażane odpowiednią postawą lub za pomocą rąk.

Sygnał oznaczający nakaz zatrzymania pojazdu podawany jest:

1. w warunkach dostatecznej widoczności - tarczą do zatrzymywania pojazdów
    2. w warunkach niedostatecznej widoczności - tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym, albo latarką ze światłem czerwonym.

Policjant umundurowany i żołnierz wojskowych organów porządkowych mogą w warunkach dostatecznej widoczności dawać sygnał do zatrzymania pojazdu samą ręką.

Osoby nadzorujące bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię dają sygnał do zatrzymania pojazdu przez podniesienie w górę kwadratowej tarczy barwy żółtej ze znakiem B-20 z żółtym napisem i obrzeżem.

Wszystkie powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do kierujących pojazdami, kolumn pieszych, jeźdźców i poganiaczy zwierząt.